понеділок, 11 квітня 2016 р.

чарівна таблетка

Досить часто я маю справу з людьми, що вважають себе гуру психології, чи є думають про себе що вони "пропрацьовані" бо відвідують тренінги популярної тепер течії "саморозвитку". Сам термін важливий, але зміст вкладають в нього часто не той. Люди зараз живуть в ситуації втрачених цінностей. Вони розгублені і всюди шукають певний зміст. Тим користуються псевдопсихологи, які пропагують лжеідеї ніби-то наукової психології. Від цього страждають не тільки їх послідовники, але і фахівці, які є жертвами поганої реклами псевдопсихологів. Далі пропоную хорошу статтю по цій темі:

Побічні ефекти "чарівної таблетки" Олена Любченко

8 квітня, 16:28

56181

Проблеми і жага дива призводять людей на тренінги зі зваблення і успіху - а в результаті отримують нові проблеми і ніякого дива.

Ось є ж в мистецтві напрямок кітч (нім. Kitsch - халтурка, несмак, "дешевка") - ось і в психології воно є. Мало хто визнає існування кітч-психології, але давайте називати речі своїми іменами. І визнавати.

Тому що у цього напряму є автори (багато), послідовники (досить багато) і адепти (чимало). І всі вони плідно і невтомно трудяться на цій ниві - для своїх споживачів. А їх дуже багато.

Кітч-психологи "вчать спокусі", "підвищують достаток", "направляють думку", "позбавляють від негативу", "мотивують на успіх". Вони розкривають "Внутрішню Богиню" - обидва слова обов'язково тільки з великої літери, вчать, як «не зливатися" - (цитата з одного тренінгу для жінок), "чистять карму" - (тільки вчора бачила розчервонілих від задухи бабусь з кульочки і в беретика , валівшіх з напівпідвалу після чистки). І тому, що "думка матеріальна".

Це ніяка не "популярна психологія" і навіть не "науково-популярна". Тому що всі ці "психологи" вийшли з тієї ж наукової лабораторії, що і "МММ", наприклад. І думають вони тільки про одне - як виманити гроші у дурників (хоча в основному все ж дурочек), спраглих дива.

У кітч-психології є свої майстри.

Якщо ти "майстер по Богиням" - ти грудаста дама, як правило, в діадемі і c іншими непрямими ознаками наявності чоловіка-мільйонера.

Якщо ти чистиш карму - амулети, підкреслена маргінальність, незвичайна зачіска.

"Майстри по позитиву" завжди можна дізнатися за мови і легкої маніакальною перезбудження.

Різновидів багато, але є обов'язкові загальні атрибути.

Перш за все, це послуги, які пропонують народу психологи напрямки "кітч":

1. Дуже швидке диво, позбавлення від найболючіших і болісних проблем - швидко, за гроші, на позитиві! Нікому з жертв розлучення не приходить в голову, що якщо комплекси, негативні сценарії, деструктивні установки формувалися і закріплювалися роками, вони ну ніяк не можуть зникнути швидко і весело. Тут важливо час, уважність, терпіння. І професіоналізм психолога, якщо жінка до такого звернулася.

2. "6 простих кроків". Кроків може бути більше або менше, але вони неодмінно прості. Адже передбачається, що сам ти тупий / а, і складні кроки не потягнеш. І найкращий варіант - не розвивати тебе, пояснюючи складні речі, а все спростити до примітивного рівня.

3. "Інструкція по застосуванню" до того, що за визначенням не може мати техпаспорта. Тому що воно - живе (чоловік, дитина, сам клієнт і навіть міфічний мільйонер). А все живе - складне. Суперечливе, зі своїми конфліктами, захисними механізмами і системними ефектами. І для всіх цих елементів складної системи під назвою "людина" існує дуже багато "інструкцій із застосування", кожна з яких може не підійти в конкретній ситуації для конкретного адресата.

Читайте також: Чого українцям не вистачає для щастя?

Чи не так небезпечно, якщо на кітч-тренінг людини призводить просто бажання потусити, подивитися на медійну персону, урізноманітнити свої будні, підзарядитися у гіперенергічного людини.

Гірше, коли люди дійсно йдуть туди за вирішенням своїх проблем і вірять порожнім обіцянкам. Іноді наслідки такої "допомоги" можуть бути плачевними. Ті, з якими я стикалася в своїй практиці:

1. Жахлива відірваність від реальності. З клієнтами кітч-психологів дуже складно працювати, тому що вони бояться "негативних" слів і намагаються їх не вживати; вони не визнають наявність негативних емоцій або ситуацій, тому що це "шкідливе для здійснення мрії".

Таким злегка (а часом і сильно) зазомбували людям неможливо пояснити, що заперечення - це найпримітивніший захисний механізм, який надзвичайно небезпечний для психіки, відносин, життя. Негативні емоції нікуди не діваються, якщо їх витісняти. Конфлікти, як їх не уникай, потребують вирішення, а поганими словами все одно доведеться користуватися, якщо усвідомлювати все різноманіття реальності.

Робота з такими "зомбі" вимагає додаткових зусиль з відновлення адекватної картини світу і багато часу. В особливо складних випадках людина залишається в своєму скафандрі з помилок, близькі стосунки руйнуються, (ну яка може бути близькість в скафандрі?), А витіснення негативні емоції провокують психосоматичні хвороби.

2. Глибокі розчарування і депрессіі.Разочарованія пов'язані з тим, що "прості 6 кроків" красиво звучать, але виявляються малоефективними в реальному житті. Коли власні комплекси накладаються, наприклад, на комплекси і захисту партнера. Коли потрібно розплутувати суперечливий клубок з маминих установок, татової відстороненості, залежно, витіснених страхів і відчаю. Або коли відносини з дитиною вимагають глибокого перегляду власної травматичною дитячої історії та її терапії, а не примітивних маніпуляцій з отроком.

3. Емоційні зриви. Одного разу до мене привели чоловіка, який практично не перестаючи плакав. Він був топ-менеджером солідної фірми, дуже стриманим і емоційно закритою людиною, якій запропонували експрес-курс "Прорив до себе". "Прорив" дійсно відбувся. Але енергійні "успехологі" поїхали через три дні, залишивши безпорадного і емоційно розібраного людини один на один зі своїми "прорвало", тобто раніше витісненими, абсолютно невідомими йому почуттями.

Емоційні зриви відбуваються в основному через неекологічності тренерів, які ігнорують закони психіки. Як, наприклад, в описаному випадку. Тренери "забули", що якщо у людини є захисний механізм, значить, він захищає щось важливе. І працювати з ним треба обережно, терпляче, що не нахрапом, поважаючи кордону, цінності та особисту історію, на ключових етапах якої ці захисту для чогось були зведені.

На жаль, ніякі наукові співтовариства або фахові комісії не захистять від кітч-психологів недосвідченого і наївного людини, втомленого від проблем і спраглого простих рецептів. А прості істини про те, що робота над собою не буває легкої і швидкої, забуваються, коли хочеться стати довірливим дитиною, якій пропонують чарівну таблетку.

Коли нестерпно хочеться бути Богинею в діадемі, кращої версією себе, володаркою мільйонерів і магнітом для грошей, варто запитати себе, чому ж так не хочеться бути нинішнім собою?

І ось з цього місця можуть початися справжні зміни.

Читайте більше на www.fb.com/olena.lubchenko

Немає коментарів:

Дописати коментар